OFICIÁLNÍ   STRÁNKY    SK  RPETY

Historie fotbalu ve Rpetech

(čerpáno z almanachu věnovaného výročí vzniku SDH a obnovení kopané ve Rpetech - vydáno v roce 1998)

Fotbal se skutečně ve Rpetech nezačal hrát teprve v roce 1978, ale jeho historie sahá do období mezi světovými válkami. Tehdy se zde fotbal hrával, ale kolem roku 1951 oddíl kopané zanikl. Veškerá klání se omezila na občasná přátelská utkání, zejména při poutích či jiných příležitostech.

A po takovémto utkání "staří páni proti mladým" o pouti v roce 1978, dne 28. července se vlastně začala psát nová historie rpetského fotbalu. Byl ustanoven výbor, který ihned začal na obnovení fotbalu pracovat.

První výbor, který začínal, jak se říká "na zelené louce" (a vlastně ani tu louku jsme tenkrát neměli) byl ve složení:

Předseda :   Choc Vladislav

Jednatel :     Kunc Oldřich

Pokladník :   Ptáček Jaroslav

Členové : Antonín Lhoták, Bohuslav Dlouhý, Jiří Ptáček, Karel Egrt, Ladislav Blecha, Václav Císař, Petr Sedláček, František Lhoták, František Jirouch, Václav Klimeš, Josef Kočka a Rudolf Ernest.

Výbor za pomoci předsedy MNV Otakara Matouška zajistil, hřištěm počínaje a registrací hráčů konče, vše tak, že již v dubnu 1979 jsme sehráli první přátelský zápas se Sokolem Praskolesy. Pro zajímavost - skončil tehdy 4 :4.

Po několika přátelských zápasech jsme od podzimu 1979 začali s mužstvy dospělých a žáků hrát mistrovské soutěže.

První zápasy odehrála obě mužstva doma dne 26.8. 1979 s Olešnou.  Žáci podlehli 4:1, muži vyhráli 1:0. Utkáním přihlíželo 250 diváků a to je počet, který můžeme dnes jen závidět.

První soutěžní ročník naše mužstva zakončila takto: žáci 4. místo, muži 6. místo.

V dalších letech naše mužstvo dospělých bojovalo ve čtvrté třídě okresu Beroun a v roce 1982 ji vyhrálo. Vzhledem k reorganizaci soutěže jsme si však vítězství tolik nevychutnali, neboť čtvrté třídy byly zrušeny a vytvořeny tři skupiny třídy třetí. V roce 1983 jsme vyhráli i třetí třídu a postoupili do okresního přeboru, bohužel jen na jedinou sezónu.

V tomto období však nebyly úspěchy jen v mistrovské soutěži. Je třeba se zmínit i o dalších aktivitách klubu, například o zahraničních zájezdech, úspěšných účastí na mnohých turnajích, postupu až do čtvrtého kola Českého poháru v roce 1986, ale zejména o dokončení výstavby kabin a zázemí na hřišti v roce 1985.

V roce 1986 opětovně vyhráváme třetí třídu B a postupujeme do okresního přeboru, tentokrán již ne jen na "návštěvu".

V roce 1990 prošel oddíl určitou krizí, došlo k velkým změnám ve vedení i v kádru mužstva. Přes veškeré problémy jsme však stále útočili na postup do vyšší soutěže. Mužstvu se pod vedením trenérů Bohuslava Dlouhého a později Jiřího Litoše podařilo splnit tento cíl až v ročníku 1996/97, když několikrát zůstalo skutečně téměř na dosah.

V krátkém pohledu na historii rpetského fotbalu nezbylo místo na vyjmenování všech těch, kteří se o jeho činnost zasloužili, ať již na trávníku nebo při zajišťování další práce. Za ta léta se jich vystřídalo mnoho a každému patří dík.

Výbor fotbalového oddílu

(v roce 1998)